Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi routera?

Wbrew pozorom wzmocnienie siły sygnału routera nie potrzeba zbyt wiele żaangażowania, by jakość sygnału bezprzewodowego wyraźnie się poprawiła. W tym wpisie zostanie przedstawione 9 skutecznych sposób na to, jak zwiększyć zasieg Wi-Fi w routerze.

Sprawdź sposób ustawienia anteny w routerze

Umieszczone w routerach anteny rozsyłają sygnały na boki, dlatego jeśli mamy w mieszkaniu jedną kondygnację to wystarczy nam jedna antena. Jeśli jednak mieszkamy w piętrowym domu lub dwukondygnacyjnym mieszkaniu i zależy nam na sygnale Wi-Fi na parterze i na piętrze, to najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w routerze 2 anten – jednej pionowo, a drugiej poziomo, by przesyłała sygnał góra-dół. W ten sposób pozbędziemy się problemu słabego zasięgu sygnału wifi w laptopie czy smartfonie.

Zmień częstostliwość na 5Ghz

Routery Wi-Fi są automatycznie ustawione na pracę w częstotliwości 2,4 GHz. Niestety, tę samą częstotliwość wykorzystują:

 1. Inne sieci Wi-Fi położone w pobliżu,
 2. Kuchenki mikrofalowe (małe AGD),
 3. Zabawki, np. zdalne sterowane samochody,
 4. Elektroniczne nianie,
 5. Konsole
 6. Urządzenia biurowe

W związku z tym sygnał często jest zakłócany przez inne urządzenia. Jak wzmocnić sygnał routera? Najlepiej kupić taki, który może działać w częstotliwości 5 GHz, która jest znacznie mniej obciążona, a sygnał bardziej stabilny ze względu na mniejsze zakłócenia. Zapewne taka czynność bardzo pozytywnie wpłynie na poprawienie naszego sygnału wifi oraz uzyskamy lepsze wyniki transmisji danych

Sprawdź inne kanały tramisji

Jeśli nie możesz zmienć częstostliwości pracy routera na 5GHz skorzystaj z innego rozwiązania – ręcznego wyboru kanału tramisji. Zmiana kanału tramisji jest bardzo ważna kwestia zazwyczaj router automtycznie dobiera odpowiedni kanał. Jeśli jednak będzie korzystał z obciązonego innymi sceciami kanału, możliwe są zakłócenia. Dlatego warto samodzielnie zmienić ustawienia na inny, mniej oblegany kanał (najczęsciej 1 lub 6)

Sprawdź moc routera

Niektóre modele oferują jednak możliwość ręcznej zmiany mocy sygnału wifi na lepszą. Przy częstotliwości 2,4 GHz maksymalna moc wynosi 100 mW. Brak mocy może negatywnie wpłynąć na zwiększenie zasięgu i nasza sieć wifi staje się mało wydajna. Opcję to znajdziemy w zaawansowanych ustawieniach w panelu administracyjnym. W zależności od rodzaju urządzenia wartości będą:

 1. procentowe,
 2. podanie w miliwatach
 3. określone jako “słaba”, “średnia”, “mocna”

Instalacja repeater-a Wi-Fi

Jest to urządzenie, które odbiera sygnał z routera, następnie go regeneruje i wzmacnia, by podać dalej w lepszej jakości. Co zrobić, by repeater pracował jak najbardziej efektywnie i jednocześnie należycie wzmocnić sygnał wifi? Podobnie jak w przypadku routera, należy zadbać o jego właściwe położenie.

 1. Nie powninen znajdować się zbyt blisko routera,
 2. Umiejscowanie repetera w miejscu o dobrym zasięgu,

Postaw na wybór odpowiednich Access Pointów i lepszy zasięg Wi-Fi w dużym budynku

Access Pointy, określane także jako punkty dostępowe, wyglądem przypominają router i umożliwiają bezprzewodową łączność. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie sieci lokalnej na terenie większego budynku, np. firmy lub kilkupiętrowego domu. Takie urządzenie wkłada się do gniazdka, dzięki czemu przechwytuje sygnał i przekazuje go.

Technologia Mesh

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w routerze? Jest na to sposób – to sieci Mesh (z ang. siatka), czyli zestaw sieci Wi-Fi, które tworzą jeden system i działają automatycznie. Wraz z przemieszczaniem się po domu urządzenie automatycznie łączy się z tą samą siecią za pośrednictwem różnych routerów. W ten sposób można nie tylko zwiększyć zasięg Wi-Fi (nawet w tzw. martwych polach w domu), jak i poprawić jego jakość oraz zniwelować zakłócenia.

Wymiana karty sieciowej w urządzeniu końcowym

Nie zawsze problemy z zasięgiem i sygnałem Wi-Fi wynikają z problemów z routerem. Możliwe jest również uszkodzenie odbiornika sygnału, czyli karty sieciowej. Jeśli ta nie radzi sobie z odbiorem sygnału, a Ty zastanawiasz się, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi w laptopie, to możesz ją wymienić na nową lub postawić na kartę sieciową zewnętrzną, podłączoną do komputera lub laptopa za pomocą łącza USB.