
Zakupy w internecie jeszcze nigdy nie były równie popularne co teraz. Przekonują się do nich nawet najwięksi sceptycy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ sklepy online zwykle oferują największy wybór i świetne ceny, a korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Ta metoda zawsze będzie się jednak wiązać z nieco zwiększonym ryzykiem. Dowiedz się, jak zadbać o bezpieczeństwo zakupów online i jakie pułapki mogą na Ciebie czekać w internecie.
Jakie zagrożenia czyhają na klientów sklepów internetowych?
Powszechność zakupów w sieci może uśpić czujność. Jednak nawet jeśli korzystasz z nich często i do tej pory nie miałeś żadnych problemów, nie oznacza to, że nie może Cię spotkać nic złego. W internecie łatwo stać się ofiarą zwyczajnego oszustwa. Może ono przybierać bardzo wiele form.
Niekiedy po prostu towar (jego jakość, parametry, producent) nie jest zgodny z deklaracjami sprzedawcy, a przy próbach reklamacji okazuje się, że umywa on ręce. Zdarza się również, że to klient nieuważnie zamówi niewłaściwy produkt. Innym razem możesz w ogóle nie otrzymać opłaconych towarów. Dzieje się tak np. w przypadku korzystania z usług fałszywych sklepów internetowych. Są one skonstruowane w taki sposób, by wytropienie osoby, która stoi za jego prowadzeniem, było bardzo trudne. Do najczęstszych zagrożeń w sieci należą też przypadki przechwytywania danych, przede wszystkim kont i kart płatniczych. Konsekwencje takiej sytuacji mogą być bardzo przykre – jeśli w porę się nie zorientujesz, że coś jest nie tak, złodzieje mogą np. opróżnić Twój rachunek bankowy.
Istnieje jednak sposób, by ograniczyć wszystkie te ryzyka do minimum. Wystarczy przy każdych zakupach internecie przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa.
Bezpieczne zakupy w internecie – zasady
Przestrzeganie bezpieczeństwa podczas zakupów online nie jest trudne. Wystarczy kilka nawyków. Warto je zapamiętać i postarać się, by weszły Ci w krew. Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady.
Sprawdź wiarygodność sklepu internetowego
Obecnie oszuści są coraz sprytniejsi i coraz bardziej dokładni. Dlatego fałszywy sklep online może na pierwszy rzut oka wyglądać zupełnie normalnie. Dlatego zanim dokonasz zamówienia sprawdź koniecznie, czy na stronie znajdują się dane firmy, która obsługuje sklep. Powinny być możliwie dokładne. Ich autentyczność możesz sprawdzić np. po numerze NIP lub KRS. Jeśli na stronie sklepu brakuje danych, nie oznacza to, że należy do oszustów, ale na pewno powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia. Doskonałym wyznacznikiem autentyczności sklepu internetowego będzie jego stacjonarny odpowiednik. Ponadto zawsze przed dokonaniem zakupów w nowym sklepie sprawdź w sieci opinie na jego temat, najlepiej w zaufanych serwisach, które weryfikują oceny.
Czytaj regulamin i opisy
Dokonanie zakupu w dowolnym sklepie internetowym wymaga zaakceptowania jego regulaminu. Jeśli go nie przeczytasz, nie możesz wiedzieć, na co się zgadzasz. Na stronie sklepu zwykle znajdziesz tylko najbardziej zachęcające hasła, a w regulaminie często czają się „kruczki”. Polityka uczciwego sklepu będzie przejrzysta i w regulaminie nie znajdziesz niczego niepokojącego. Zawsze dokładnie czytaj również opisy produktów. Na zdjęciu widzisz piękną kanapę dostępną w atrakcyjnej cenie? Koniecznie sprawdź jej wymiary oraz materiały, z których jest wykonana. Może się bowiem np. okazać, że jest to jedynie model, niezdatny do użytku. Każdy produkt powinien być opisany możliwie dokładnie. Na stronie powinieneś również znaleźć dane kontaktowe sklepu, by móc w razie potrzeby rozjaśnić pewne wątpliwości. Dodatkowa uwaga – profesjonalny sklep zwykle odpowie na Twoje zapytanie szybko (w godzinach pracy) i rzeczowo.
Sprawdź szyfrowanie
Uczciwe sklepy internetowe korzystają z szyfrowania danych, które zabezpiecza przed wyciekiem wrażliwe informacje. Wówczas adres witryny rozpoczyna się od https:// (a nie http://), a w przeglądarce przy pasku z adresem pojawia się charakterystyczna ikonka kłódki.
Starannie wybierz metodę płatności
Obecnie dostępnych jest wiele bezpiecznych metod płatności. Szybkie przelewy internetowe, Paypal czy BLIK zapewniają szyfrowanie danych, a ponadto są bardzo wygodne. Jeśli chcesz zapłacić poprzez podanie danych swojej karty płatniczej, sprawdź uprzednio, czy zostałeś przekierowany na bezpieczną, szyfrowaną stronę agenta rozliczeniowego. Podawanie takich informacji bezpośrednio na stronie sklepu jest ryzykowne. W przypadku korzystania z zewnętrznych systemów płatności przed ich dokonaniem również sprawdź, czy adres pośrednika jest prawidłowy. Oszuści często tworzą bowiem kopie znanych stron i systemów w celu wyłudzania danych.