Wsród modeli routerów dostępnych na rynku możemy wybrać pomiędzy tymi przeznaczonymi do tramisji cyfrowej DSL oraz analogowej ADSL. Który standard wybrać? Na wstępie warto zaznaczyć, że urządzenia udostępniane przez operatorów w ramach umicy powinny pozwolić na dzielenie sygnału między klika urządzeń, w zależności od konkretnych potrzeb abonenta. Problem jednak stanowi to, że operatorzy telekomunikacyjni blokują dostęp do ustawień routera. W takiej sytułacji istnieją dwa rozwiązania porozumienie się z operatorem w celu odblokowania wyżej wymienionej funkcji lub zakup własnego urządzenia.

Najpierw jednak musimy podjąc decyzje o rodzaju nowego modelu. Podstawową różnicą między omawianymi urządzeniami jest to, że routery ADSL są wyposażone w specjalny wbudowany model telefoniczny, podczas gdy router DSL są go pozbawione.

Czy modem telefoniczny w dzisiejszych czasach jest nadal potrzeby? Jak można go wykorzystać.

Co daje wbudowany modem telefoniczny? Pozwala on na podłączenie routera ADSL bezpośrednio do linii telefonicznej. Jest to rozwiązanie przestażałe i w obecnych czasach mało powszechne choćby z uwagi na fakt ograniczenia tramisji oraz braku możliwości korzystania z internetu i rozmowy przez telefon w tym samym momecie. Sygnał telefoniczny jest nadal wykorzystywany przez niektórych operatorów, jeżeli wiec mamy wykupione u nich usługi związane z dostawą internetu i chcemy rodzielić dostęp do sieci, powinniśmy wybrać właśnie router ADSL. Podłączenie linii telefonicznej routerem odbywa się za pomocą portu RJ-11.

DSL – router bez modemu telefonicznego. W większosci przypadków analogowa łączność telefoniczna wykorzystywana na potrzeby Internetu, została dziś zastąpiona przez standardy cyfrowe zapewniające szybszą transmisję i wykorzystujące szersze pasmo. Jeśli jesteśmy odbiorcami usług cyfrowych, powinniśmy dokonać zakupu routera DSL. Możemy go z łatwością podpiąć do urządzenia, które otrzymaliśmy od operatora za pomocą portu RJ45.

W ten sposób router umożliwia funkcje związane z rozdzielaniem sygnału – zarówno przez kabel, jak i bezprzewodową sieć Wi-Fi. Taka operacja pozwoli nam wprowadzić wiele ustawień konfiguracyjnych, dzięki czemu sieć będzie wykorzystywana w taki sposób, jaki chcemy. W taki sposób możemy zarządzać Internetem w domu, firmie czy biurze.

Rozwiązanie uniwersalne router xDLS

Coraz bardziej popularne na rynku są routery xDSL (ang. X Digital Subscriber Line), czyli obsługujące wszystkie technologie cyfrowych linii abonenckich. Urządzenia te używają wielu schematów modulacji (czyli zmiany parametrów sygnału w celu umożliwienia transmisji) do przesyłu danych przewodami miedzianymi. Literka x stosowana w nazwie oznacza początkową literę skrótu, pod jakim występuje dana specyfikacja.

Routery xDSL obsługują m. in. następujące technologie:

  • ADSL (ang. Asymmetric DSL), asymetryczna cyfrowa linia subskrybencka, która wykorzystuje do przesyłania danych tradycyjne łącze miedziane linii telefonicznej,
  • HDSL (ang. High Data Rate DSL), szybka cyfrowa pętla abonencka. Pozwala na połączenie z siecią z szybkością 2 Mb/s w obydwu kierunkach, jednak wymaga podwójnej pary przewodów,
  • SDSL (ang. Single-Line DiSL), znacznie wolniejszy HDSL. Transmisja w obydwu kierunkach z prędkością 768 Kb/s. Zaletą SDSL jest to, że wymaga użycia jednej pary miedzianych kabli,
  • VDSL (ang. Very High DSL) – bardzo szybkie rozwinięcie ADSL umożliwiające transmisję z prędkością do 52 Mb/s i 2,3 Mb/s od użytkownika. Działa jedynie na bardzo krótkich odcinkach – średnio do 1 kilometra,
  • IDSL (ang.Internet DSL) – cyfrowa internetowa linia abonencka zapewniająca szybki dostęp do Internetu na poziomie 1,1 Mb/s poprzez miedziane linie telefoniczne.