Cechą charakterystyczną systemu nagłośnienia budynków publicznych jest nieskomplikowany system okablowania, wówczas zastosowanie większej ilości zestawów nie stanowi przeszkody (nie stwarza problemów). W przeciwieństwie do systemów Hi-Fi gdzie przy większej ilości produktów, system okablowania się znacznie komplikuje.

Przewody głośnikowe to ważny element każdego systemu nagłaśniania, służący utworzeniu połączeń między wzmacniaczem a głośnikami. Składa się z dwóch oddzielonych izolatorem żył zawierających cienkie druciki wykonane z materiału przewodzącego i otoczone są one ochronną izolacją zazwyczaj wykonaną z polwinitu izolacyjnego, dzięki czemu jest giętka i z łatwością pozwala się rozprowadzać po całym pomieszczeniu. Często się zdarza, iż z upływem czasu końcówki przewodu mogą się utleniać. Wytworzona wtedy warstwa tlenku może spowodować utrudnienia w przepływie sygnału. By tego uniknąć, stosuje się pozłacane końcówki.

Oznaczenia przewodu

Podczas kupna przewodu powinno się zwrócić uwagę na kilka znaczących parametrów: przekrój żył, jakość miedzi i izolacji oraz jakość złączy, jeśli je przewód posiada. Odpowiednie dopasowanie przewodu do systemu nagłośnienia znacząco wpływa na końcowy efekt i jakość dźwięku. Na przewodach znajdują się również specjalne oznaczenia literowe, dotyczące zawartości przewodu:

  • OFC – miedź beztlenowa
  • CCA – mieszanka miedzi i aluminium
  • CCS – miedziowana stal

W przypadku systemów PA należy pamiętać, aby okablowanie posiadało odpowiednią izolację do instalacji wysokonapięciowych, ponieważ przewodem przekazywany jest prąd o napięciu zazwyczaj 100V.

Straty mocy

Podczas wybierania przewodów głośnikowych należy pamiętać o zjawisku, jakim jest strata energii. Napędzenie głośników o stosunkowo niewielkiej impedancji wymusza przepływ dużych prądów. Źle dobrane przewody mogą spowodować zbędne straty użytecznej mocy. Istnieje przekonanie, że im grubszy kabel, tym lepsza jakość transmisji. Nie jest to do końca prawda, gdyż zastosowanie kabla o większym przekroju do urządzeń nagłośnienia o niższej klasie nie wpłynie na poprawę jakości brzmienia. Zwiększenie przekroju kabla może jednak zmniejszyć straty energii, które zachodzą w kablu.

Pojemność przewodu

Pojemność kabla ma zależność od jego długości i konstrukcji. Przy znacznych odległościach, pojemność może wielokrotnie wzrosnąć. Może to powodować wzbudzanie amplitunera, które objawia się wytwarzaniem sygnału o wysokiej częstotliwość i dużej amplitudzie. Wzrost pojemności przewodu może dodatkowo spowodować zniekształcenie sygnału audio, a co za tym idzie pogorszenie brzmienia oraz barwy dźwięku.