1. Podłączamy Odpowiednio naszego mikrotika w celu konfiguracji w taki sposób jak powyżej przedstawiono na rysunku. W gniazdo power wtykamy nasze zasilanie dołączone do zestawu w przypadku tego modelu jest to zasilacz 24V. Usłyszymy charakterystyczne piknięcie dające nam znać, że routerboard jest gotowy do pracy. Port nr 1 posłuży nam do pobrania adresu od dostawcy internetowego. Należy wybrać jeden z portów 2-5 w celu konfiguracji urządzenia i podłączyć do komputera. Tutaj został wykorzystany do tego port numer 3.

2. Kiedy podłączymy odpowiednio nasze urządzenie, jesteśmy gotowi do konfiguracji. Instalujemy oprogramowanie “WinBox”. Uruchamiamy program “jako administrator” następnie przechodzimy do zakładki “Neighbors” i wciskamy przycisk “Refresh”. Na liście powinien pojawić się wpis, klikamy na “adres mac”. Standardowy “login” do naszego roterborda to admin bez hasła a adres ip “192.168.88.1” pole “password” więc należy pozostawić puste, następnie klikamy “connect”.

3. Po poprawnym połączeniu powinien ukazać się nam następujący widok. Jeśli chcemy zachować podstawowe ustawienia, klikamy przycisk “ok”. Po zachowaniu podstawowych ustawień mikrotik powinien pobrać adres od operatora internetowego i powinniśmy mieć dostęp do internetu. Zamykamy pozostałe okna krzyżykiem.

4. Następnie wybieramy z listy po lewej stronie, po czym opcję “Quick Set” wyskoczy nam okienko do konfiguracji roterborda jako Acces Pointa

5. Klikamy strzałkę w dół, aby rozwinąć listę, w której wybieramy tryb “Home AP”

6. Teraz konfigurujemy naszego Home AP na zdjęciu pokazana, jest przykładowa konfiguracja. W polu “Network Name” wpisujemy nazwę naszej sieci. Pole “Frequency” pozostawiamy na auto, są to kanały nadawania naszego routera. W poolu “Band” możemy wybrać standardy naszej sieci. Standardowo mikrotik ustawia standard B/G/N. Jeżeli jesteśmy pewni, że wszystkie urządzenia, jakie mają korzystać z naszej sieci, posiadają radia, które nadają w standardzie N. Możemy w takim wypadku zmienić ustawienia, aby nasz Acces Point nadawał tylko w standardzie N. Jednak urządzenia, które nie nadają w tym standardzie niestety, nie będą w stanie się połączyć z naszym routerem. W polu “Counrtry” z rozwijanej listy przy pomocy strzałki wybieramy “Poland”. Następnie przy “Wi-Fi Paswword” klikamy czarną strzałeczkę oraz klikamy w białe pole i wpisujemy hasło do naszej sieci. W zakładce “Internet” zostawiamy podstawową konfigurację na automatyczną. Teraz zajmiemy się zakładką “LocalNetwork”. Pole “IP address” jest to adres IP naszego mikrotika, “netmask” to nasza maska podsieci, a “DHCP Srerver Range” to nasza pula adresów Acces Pointa. Ustawienia można pozostawić bez zmian. W zakładce “System” wpisujemy hasło do naszego mikrotika. Hasło, które wpiszemy, będziemy wpisywać za każdym razem w Winbox, gdy będziemy łączyć się z naszym routerbordem. Klikamy w prawym rogu na przycisk “Apply” w celu zapisania naszych ustawień.

7. Następnie łączymy się z naszą siecią, wybierając zależnie od systemu operacyjnego, jaki posiadamy. W tym wypadku Windows 7 klikamy w prawym rogu koło zegara systemowego na ikonkę sieci. Następnie klikamy odśwież w prawym górnym rogu na naszej liście dostępnych sieci szukamy nazwy naszego mikrotika, jaką wpisaliśmy wcześniej w polu “Network Name”. Klikamy na nazwę, następnie połącz, wyświetli nam się okienko, podajemy w nim hasło, które wpisaliśmy w polu “Wi-Fi password”.