Technologia analogowa – szeroko znana i wciąż stosowana jako najtańsza, ale i najniższej jakości video wśród zabezpieczeń wizyjnych. Najbardziej zaawansowane wersje kamer i rejestratorów osiągają rozdzielczość 960H, czyli nie wyższą niż dostępne równolegle inne technologie. W tym momencie najwyższą rozdzielczością dostępną w przypadku tego rodzaju monitoringu jest WD1 (960H x 576, PAL). Istnieje szereg pochodnych tej opcji, które są wciąż rozwijane.

Technologia HD-TVI (Turbo HD; High Definition Transport Video Interface) – stworzona niedawno, działająca wciąż na kablach koncentrycznych. Oferuje rozdzielczości dochodzące do 1080p, transmisję do 450m bez wzmacniacza sygnału, bardzo dużą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, niskie opóźnienia spowodowane odległością i dekodowaniem sygnału (video nie jest skompresowane) oraz dwukierunkową komunikację, a co za tym idzie przez jeden kabel możliwe jest między innymi sterowanie PTZ i zmiana ustawień kamery.

Technologia HD-CVI (High Definition Composite Video Interface) – to opcja transmisji video w wysokiej jakości przez kabel koncentryczny, pozwalająca na przesyłanie sygnału video na stosunkowo dalekie odległości przy niskich kosztach, możliwa jest również instalacja skomplikowanych systemów dozoru.

HD-CVI ma dwie odmiany – 1920H (1920 × 1080) i 1280H (1280 × 720). Obydwie są kompatybilne z szeroko stosowanymi 1080p i 720p. W dodatku technologia zawiera w sobie patent zwany ASC (Auto Signal Compensation), dzięki czemu sygnał ulega tylko minimalnie małej dystorsji przy przesyle na większe odległości.

Technologia AHD to kolejna znana i wschodząca dopiero opcja dozoru telewizyjnego. Podobnie jak HD-CVI, charakteryzuje się możliwością przesyłania sygnału na duże odległości, posługując się przewodem koncentrycznym i rozdzielczością 720p. Producenci pracują już nad rozwinięciem tej gałęzi do przynajmniej 1080p, nowości mają pojawić się w drugiej połowie 2015 roku.

Technologia IP – Działająca na skrętce komputerowej lub sieci bezprzewodowej, oferująca jak dotąd najwyższą jakość obrazu. W wielu miejscach nie wymaga zbyt dużego przebudowywania instalacji sieciowej do podłączenia – najczęściej wystarczy dopięcie ekwipunku sieciowego, takich jak switche lub routery, do już istniejącej infrastruktury. Mimo to jest to technologia dosyć bardzo narażona na zwolnienia, zacięcia i zamarzanie obrazu, o ile nie ma oddzielnie utworzonej sieci, tylko i wyłącznie dla systemu wizyjnego. Nawet synchronizacja poczty, czy intensywne używanie Internetu może w jakiś sposób wpłynąć na przepływ danych z kamer do punktu rejestracji obrazu. 

Różnice technologii

Różnice między HDCVI a HDSDI to między innymi kilkukrotnie większa długość transmisji osiąga on również odległość do 500m. Jest bardziej odporny na interferencję. HDTVI używa niskich częstotliwości, które są bardziej odporne na zakłócenia, wysokich częstotliwości zapewniając wyższą i stabilniejszą jakość obrazu.

Porównując technologie oparte na kablu koncentrycznym i wspólnej sieci komputerowej, okazuje się, że niezawodny sposób transmisji jest w pierwszym rozwiązaniu. Kamery i rejestratory IP mogą zostać zduszone przez powiększony ruch sieciowy pochodzący od innych urządzeń, co może powodować mniejsze lub większe problemy z odbieraniem obrazu. Problem daje się rozwiązać zmianą infrastruktury sieciowej na szybszą, o większej przepustowości, lub dedykowanej sieci tylko i wyłącznie pod instalację. Poza tym, technologie koncentryczne nie kompresują sygnału, więc nie ma potrzeby dekodowania sygnału wchodzącego do rejestratora. Zyskuje się tym dużo mniejsze opóźnienia wyświetlania.

Najbardziej zbliżone do siebie technologie, tj. HD-TVI, HD-CVI i AHD nie różnią się one praktycznie niczym pod względem technicznym (największa różnica to: AHD w tym momencie oferuje tylko 720p).  Porównując jednak zapisy kamer o niemalże identycznych parametrach, można zauważyć, że obraz z kamer HD-TVI jest bardziej naturalny, wyostrzony, żywszy oraz kontrastowy. Szczególnie widać to w przypadku bardzo intensywnych zmian kolorów czy w trybie kolorowym, czy białym – w przypadku HD-CVI, kamera nie jest w stanie uchwycić dokładnego miejsca załamania kolorów.

Drugim bardzo ważnym parametrem, znowu na korzyść HD-TVI jest kompatybilność wsteczna rejestratorów. Do tych urządzeń z powodzeniem możemy podłączać zwykłe kamery analogowe, najczęściej również są one zgodne z kamerami IP. W tego typu rozwiązaniach dysponujemy najczęściej sumą kanałów, która może być podzielona na IP i HD-TVI. Do HD-CVI niestety, możemy podłączyć tylko urządzenia tego samego rodzaju.